Hafencity


 

Diasec üzerine choromogenic baskı, 60/45 cm. 5 adet, 2011, Hamburg

Hamburg’da 155 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen HafenCity*, Avrupa’nın en büyük ölçekli kentsel dönüşüm projesi olarak lanse ediliyor. Kent toprağını % 40 oranda büyüterek yaratılan bu yeni ‘şehrin’ mimarisinden ilk bakışta etkilenmemek gerçekten imkansız. Ancak çok kısa bir süre sonra ‘insan’ faktörünün es geçildiği fark ediliyor. Örneğin rekreasyon alanlarının tamamı imaja yönelik sert zeminli boşluklardan oluşuyor. Büyük şirketler için iş merkezleri ve lüks konutlar tasarlanırken, çocuk parkları, yeşil alanlar, cafe ve lokantalar ya da küçük alışveriş ortamları tamamen proje dışında bırakılmış. Müze ve kütüphane benzeri kültür ve sanat yapılarına yer verilmemesi tartışmaların gündemine oturmuş durumda. Doğal düşmanları yaşam koşullarını yitirip kaybolduğu için sınırsızca çoğalan dev örümcekler ortalığı sarmış. Örümcekleri kaçırmak için tasarlanan devasa lambalar geceleri bomboş olan yolları boşu boşuna aydınlatıyor…Şehirlerin, sadece mimari değil aynı zamanda sosyal bir yapı olduğunu düşününce, HafenCity hayalet bir şehir gibi görünüyor.

*Projenin aktörleri ‘Hafen City’ yi tanıtmak ve İstanbul’ un kıyı şeridi ile ilgili geliştirilen Haydarpaşa, Galataport ve Zeyport gibi projeleri görüşmek üzere 2008 yılında İstanbul’a gelmişti.

‘HafenCity’ işi Hamburg – Frise ‘artist in residence’ programı çerçevesinde, Floating Volumes 2 sergisi için üretilmiştir.

Floating Volumes 2, 5533, İstanbul, 2011
Küratörler: Erich Pick, Emine Şahinaz Akalın, Nancy Atakan