Tophane

30-tophane-floating-volumes

 

Tophane, duvar üzerine yerleştirme, folyo üzerine dijital print, 2011

Sergi Görüntüsü, Kunst-Nah, Hamburg, 2011

Kartvizitlerden oluşan düzenleme işi daha çok bir görsel kültür ve kimlik çalışması olarak düşünülebilir. Şehirlerin dönüşümü sadece insan hareketliliğinden değil aynı zamanda paranın ve dolayısıyla ticaretin hareketliliğinden de etkilendiği için Tophane ve Galata’ nın geçirdiği süreç, ticaret yapan esnafın kartvizitleri ile görsel ifadesini bulmuştur.

5-tophane-esnaf-bufe

Kartvizitler dükkan sahiplerinin kişiliğini, kendini anlatma biçimini, sosyal ağlar içerisinde nasıl algılanmak istediğini, tasarımla olan ilişkisini  ve hatta karvizite harcadığı bütçe oranına göre ekonomik statüsünü gösteren işaretlerdir. Bu açıdan bakıldığında parekendeci eski ya da yeni esnafın kartvizitleri; -tıpkı dükkanların içleri gibi- sarı, yeşil, mavi gibi çarpıcı bir şekilde renklendirilmiş ve adeta zamanın ‘ilerlemeci’ ruhuna  karşı direnmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda, çoğunlukla hazır kalıplar kullanılarak oluşturulan bu kartvizitler, büyük puntolu karakterler ve ürün imajları ile dolu iken, mahalleye daha sonradan yerleşen ve yoldan gelip geçen insanları değil, spesifik tüccar müşteriyi hedef alan toptancı esnafının kartvizitleri ise piyasa şartlarının gerektirdiği şekilde biçimlendirilmiş, daha sade ve görece renksizdir ve kişisel zevk unsurları taşımazlar.

8-(2)

Sanat galerilerinin, tasarımcıların ve butik-cafelerin kartvizileri ise beyaz, siyah ya da grinin tonlarıyla oluşturulur ve renge genellikle yer vermezken, boşluğa yer bırakan tasarımları ve sadelikleri ile her iki gruptan tamamen farklı bir kategori oluşturur. Böylelikle kartvizit aynı zamanda sahibinin portresi hakkında fikir veren bir kimlik kartı gibi okunabilir. Kartvizitin kurgulama biçimi, bu kurguyu yaparken elimizde olan araç ve gereçler, renkler ve yazı karakterleri, ihtiyaçlarla oluşturulan düzenlemeler, ürün ile hedef kitle arasındaki ilişki biçimleri Tophane ve Galata işlerinden okunabilecek değerlerdir.

6-tophane-non-gallery
Küreselleşen şehir kırsaldan farklı olarak daima eril imgelerle paralellik taşır, bu anlamda yükselen finans merkezleri, oteller ve seyir kuleleri hep eril öğelere referans verirler. Tophane işi, organik formu, parçalı ve heterojen yapısıyla; minör olan, değişime maruz kalan, direnen, koruyan ve kuşatan kadın imgesi ile ilişki kurmaya çalışır.

Softcity, Alan İstanbul, 2011

Floating Volumes 3 , Kunst Nah, Hamburg, 2011

12-i feel like at home image altonale1

‘I feel like I’m at home’, installation on glass with d. print on folio, 1.20×10.0 m., Hamburg, 2011

The photographs that were taken of the shop signs on Boğazkesen focused on the names and the relations that were created with them. Within this situation, by adding a nostalgic sign to it, there is a transformation that can be observed. The work ‘I feel like I’m at home’, advances the themes of spatial transformation and resistance, the recording of and establishment of a memory that creates a ‘visual culture’. Until a few years ago while Boğazkesen Caddesi was seen as a closed neighbourhood, in recent years with the opening of art galleries and hostels it has enabled many citizens from various parts of the city and tourists to access this area.

evimde-gibi-1