Ada Otel

ada hotel installation view

‘Ada Otel’, mekana özel yerleştirme, 2 adet HD video, fotoğraflar, arşivsel malzeme, temizlikten kalan çöpler, 2014, 5. Sinop Bienali

ada otel arsiv fot.1

Arşivsel fotoğraf

Ada Otel yerleştirmesi Sinop’un Karakum mevkiinde bulunan İl Özel İdaresi’ne ait bir tatil kompleksi ile ilgili. 80’lerde inşa edilen kompleks, kamping, bungalovlar ve Ada Otel’den oluşuyor. Otel, Sinop’taki birçok aile için sadece konaklama değil; düğün, nişan, sünnet gibi törenlerin yapıldığı bir hatıra mekanı. 2008’de özelleştirmek üzere boşaltılıp satılmasının ardından, devletin satis ihalesinde yolsuzluk yaptığı mahkeme yolu ile tesbit edilen otel, o zamandan beri kullanılmıyor. Ada Otel yerleştirmesi, ilk mimari strüktür örneği olan ‘çadır’ ve geçici karakteri olan ‘bungalov’’ gibi yapılar ile rant değeri olan otel yapısı üzerinden mimarinin doğa ve sermaye ile olan ilişkisini sorguluyor. Ada Otel’in kaderine terkedilmiş biricik konumu, tüm tepkilere rağmen nükleer santral inşaatına maruz kalan Sinop’un yalnızlığı ile ilişki kuruyor.

ada hotel video shot

Ada Otel, Video, HD, 12’56”, 2014

ada hotel installation view 2

Sergiden Görüntü, 5. Sinop Bienali, 2014

sayfa6~1.qxd

sayfa3~1.qxd

sayfa9~1.qxd

Arşivsel Malzeme -Gazete Sayfaları-

5. Sinop Bienali kapsamında üretilen Ada Otel işi, terkedilmiş başka bir yapı olan ‘İstanbul Otel’ binasının 2. katında gösterildi. İstanbul Otel’in temizliği ve kullanılabilir duruma getirilmesi sonucunda mekana özel bir yerleştirme uygulandı.

ada hotel installation image

Sergiden Görüntü, 5. Sinop Bienali, 2014