Muhteşem Bir Hikaye

5

Muhteşem Bir Hikaye Sergisi üretim süreci, video imajı, 2015

‘Muhteşem Bir Hikaye’ yarım kalmış, ertelenmiş ve devam etmekte olan bir sergi projesidir. İsmini yönetmen Metin Erksan’ın ‘Muhteşem Bir Tren’ isimli filminden alır. 2012 yılının Şubat ayında Osmanbey’deki evine taşınan Öğrenci, evde eski kiracının atılmak üzere bıraktığı eşyalarını bulur. Koltuk, lamba, yatak gibi eski eşyaların yanında büyük iki çöp torbası bırakmıştır kiracı. Eşyaların sahibinin meşhur yönetmen Metin Erksan olduğunu öğrenince hiçbirini atmaz ve tamir ederek kullanır. Bu arada evin elektrik faturaları hala Metin Erksan adına gelmektedir. Yönetmenin eski elektrik borcunu öder ve elektrik sözleşmesini değiştirmez. Her ay gelen elektrik faturalarını biriktirirken, faturalarda Metin Erksan ismini görmekten garip bir haz duyar.

isik

‘Işık’ yerleştirmesi, detay fotoğrafı

Bu arada yönetmenin oturduğu koltukta oturmakta ve çok sevdiği filmlerini tekrar tekrar izlemektedir. Eve taşındığı ilk ay babasını kaybeden Öğrenci, Erksan’ın TRT için çektiği 5 edebiyat uyarlamasının ortak konularını araştırır; filmler, ölüm, rüya, tutku ve tekrar konuları çevresinde dolaşmaktadır. 6 ay sonra Metin Erksan hayata veda edince, depoya bıraktığı çöp torbalarına bakar ve içinden 22 çift, birbirinin aynı olan ayakkabı bulur.

3

Muhteşem Bir Hikaye Sergisi üretim süreci, video imajı, 2015

Hayalinde bir hikaye kurmuştur ve kurduğu hikayenin gerçek olup olmadığını öğrenmek için Metin Erksan’ın yakın arkadaşları ile buluşur. Muhteşem Bir Hikaye, mimarlık kökenli olan Öğrenci’nin, video eksenli sanat üretimine başladığı dönemin sancı ve tutku yüklü hikayesini anlatırken, usta yönetmenin hayatından ve filmlerinden yola çıkar.

mbtren5

Muhteşem Bir Hikaye Sergisi üretim süreci, video imajı, 2015