43, Purple Panic

43_Tlatelolco İntervention_02

Performans videosundan görüntü, Tlatelolco Meydanı, Meksiko, 2015

’43, Purple Panic*’ işi, Öğrenci’nin ‘De Las Fronteras’ Bienali kapsamında davet edildiği R.A.T misafir sanatçı programı sırasında Meksiko’da üretildi. Öğrenci, 3 gün boyunca sokaklardaki jacaranda** çiçeklerini süpürmesinin ardından topladığı çiçekler ile, 2014 yılında kaçırılan Ayotzinapa’lı***43 öğrenci için Tlatelolco Meydanı’nda**** geçici bir anıt üretir. Toprağı çatlatarak köklerini dışarıya salan jacaranda ağacı, direniş, bahar ve gençliği sembolize eder. Jacaranda çiçeklerini ağaçların altından süpürerek temizleyen sanatçı, tropik güzelliğin ardında gizlenen şiddet ve eşitsizliğe bakmak için ‘doğa’ metaforunu kullanır.

43_Tlatelolco intervention

Performans videosundan görüntü, Tlatelolco Meydanı, Meksiko, 2015

*Purple Panic, Queenslan’da sınav dönemindeki öğrenciler için kullanılan bir deyim. Purple (mor) bahar döneminde açan jacaranda çiçeklerinin rengine referans verir. İnanışa göre jacaranda çiçekleri açmışsa ve öğrenci hala sınavlarına yeterince çalışamamışsa artık çok geçtir, çalışmayı bırakabilir. Jacaranda ağacı aynı zamanda ‘sınav ağacı’ olarak da bilinir.

43_Bellas Artes

Performans videosundan görüntü, Bellas Artes Meydanı, Meksiko, 2015

** Jacaranda, Orta Amerika ve Güney Amerika, Küba, Güney Afrika ve Avustralya’da yetişen, mor-mavi renkli çiçekleri olan tropikal bir ağaç. Şehrin heryerini saran jacaranda ağacı, şehrin altındaki gölün su kaynaklarından beslenir ve şehrin kaldırımlarında önlenemeyen büyük çatlaklar oluşmasına sebep olur. Meksiko şehri Aztek döneminde göller arasındaki adalar üzerinde kurulu iken, 16. yüzyıldaki İspanyol istilası sırasında göller kurutulmuş ve bugünkü şehir inşa edilmeye başlanmıştır.

43_Reforma_01

Performans videosundan görüntü, Reforma, Meksiko, 2015

*** Ayotzinapa’lı 43 öğrencinin kaçırılması: 26 Eylül 2014’te, Meksika’nın Iguala, Guerrero bölgesinde ‘Ayotzinapa Rural Teachers College’ da eğitim gören 43 erkek öğrenci kaçırılır. Otobüslerle seyahet eden öğrenciler, Meksiko’ya, 1968 Tlatelolco katliamının yıldönümü için gitmektedir. Kaçırılan öğrencilerden bir daha haber alınamamış, kaçırılma olayının devlet ile işbirliği halinde olan uyuşturucu mafyası tarafından yapıldığı iddia edilmiştir.

43_Reforma_night

Performans videosundan görüntü, ‘Angel’ Meydanı, Meksiko, 2015

**** Tlatelolco, Meksiko’nun Cuauhteomoc bölgesinde ‘Üç Kültürler Meydanı’nın içindeki bir alandır. Meydan, Aztek döneminden kalan bir piramiti de içeren arkeolojik bir kazı alanı, 17. yüzyılda İspanyol istilası döneminde inşa edilmiş bir kilise ve modern toplu konutların arasında bulunmaktadır. 2 Ekim 1968’de, Meksiko’daki Yaz Olimpiyatları’nın başlamasından on gün önce, 300’den fazla öğrenci bu meydanda protesto gerçekleştirirken katledilmiştir.

Not: Sözkonusu bilgiler Vikipedia’dan derlenmiştir.