Direnen Orman

resisted_forest_01

Direnen Orman, 7. Sinop Bienali, 2019

Direnen Orman, Mekana uygun yerleştirme, 2019

Gerze ve Doğu Karadeniz bölgesinde termik santral ve HES projelerine karşı direnen kadınlardan toplanan 40 adet ahşap değnek, direnişe katılan kadınlarla yapılan röportajları içeren 3 adet kitapçık, değneklerle üretilen kolektif ses, röportajları içeren video dökümantasyon.

resisted_forest_02

Direnen Orman, 7. Sinop Bienali, 2019

‘Direnen Orman’ yerleştirmesi Sinop’un Gerze ilçesindeki termik santral projesine karşı gerçekleşen kolektif hareketten yola çıkarak doğa ve kadın arasındaki ilişkiye odalanır. Güvenlik güçlerine karşı ellerindeki ahşap değneklerle protesto gerçekleştiren kadınlar iki yıllık direnişin ardından projeyi durdurur. Kadınların günlük hayatta destek aldığı; yürürken, tarlada ya da hayvan güdümünde kullandığı bu basit ağaç dalı hem doğayı hem de onu savunanları destekleyen bir araca dönüşür. Gerze ve Doğu Karadeniz’de araştırma yapan Öğrenci, bölgedeki termik santral ve HES projelerine karşı direnen aktivist kadınlarla buluşarak onlarla röportaj yapar ve kullandıkları değnekleri toplar. ‘Direnen Orman’ yerleştirmesinde biraraya gelen değneklerin her biri bir kadını ve aynı zamanda bir ağacı simgeler.

resisted_forest_04

Direnen Orman, 7. Sinop Bienali, 2019

Direnen Orman yerleştirmesi küratörlüğünü Aslı Serbest ve Mona Mahall’in yaptığı 7. Sinop Bienali kapsamında üretilmiştir.

gerze_thermic_station_resistance_press

Arşivsel fotoğraf, Gerze Termik Santral Direnişi, bianet.org

Sinopale_2019-08-16-007

Direnen Orman, Ses Atölyesi, 7. Sinop Bienali, 2019

sevim seyhan_aslandere

Direnen Orman, Video still, 7. Sinop Bienali, 2019

Gerze Women_low

Direnen Orman, Video still, 7. Sinop Bienali, 2019

Gerze-2-1 Gerze-2-43

Direnen Orman, röportajları içeren yayın, 7. Sinop Bienali, 2019